Maroko on-road

 
 

MotoWyprawa do Maroka *

Chcesz pojeździć na swoim motocyklu po czarnym lądzie? Umożliwimy Ci to. Oferujemy bezpieczny i ubezpieczony transport motocykla do//z Malagi. Przygotowanie tras, noclegów oraz dokumentacji fotograficznej z Twojego wyjazdu. Maroko to oddalone zaledwie o czternaście kilometrów od naszego kontynentu państwo. Zaskakuje swoją bogatą kulturą i pięknym krajobrazem. Kraj ten posiada niezwykle bogatą przeszłość, pozostałości z czasów rzymskich oraz perełki kultury Islamu, a na dodatek bezgraniczne piaski pustyni sprawiają, że czujemy się tu wyjątkowo. Znane na całym świecie targi w miejscowościach Fez i Marrakesz, przyciągają barwnymi dywanami, bibelotami i innymi pamiątkami, których nigdzie indziej nie można kupić. To kraj kontrastów, w którym możemy zarówno napić się Coca Coli z automatu w McDonaldzie, jak również wypić, zaparzoną podczas wyjątkowego rytuału, mocną kawę czy miętowa herbatę.

Terminy : 28.04-07.05.2019 r
Czas trwania: 10 dni
Długość trasy w Maroku - ok. 3.200 km
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia motowyprawy: Malaga

Orientacyjne koszty:
- kierowca + motocykl - 1600 euro
- kierowca + motocykl + pasażer - 2200 euro


Koszty uwzględniają: transport motocykla na trasie do/z Malagi, 11 noclegów w pokojach 2-3 osobowych ze śniadaniami, opłaty klimatyczne i parkingowe, prom do/z Maroka.


Koszty nie uwzględniają: biletu lotniczego, paliwa, jedzenia, ubezpieczenia, innych noclegów w przypadku zmiany z przyczyn niezależnych, innych usług związaną z eksploatacją motocykla.

PROGRAM:

1 DZIEŃ - niedziela - 303 km

Malaga – Algericas Port (137km)

Tanger Med Port – Tetouan – Chefchauoen (166km)

Pierwszego dnia motowyprawy wyruszycie z Malagi i będziecie kierowali się do portu w Algericas. Przepłyniecie promem do portu Tanger Med. Dzięki przygotowanym wcześniej dokumentom wjazdowym odprawa przebiegnie bardzo sprawnie. Po wyjeździe z portu ruszycie wzdłuż północnego wybrzeża przejeżdżając przez pasmo gór, z których będziecie podziwiali niesamowite widoki.  Po godzinie dojedziecie do miejscowości Tetouan. Następnie przez kilkadziesiąt kilometrów będziecie pokonywali drogi wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego. Po czym odbijecie na południowy-zachód w kierunku miejscowości Chefchauouen. Aby tam dojechać trzeba będzie pokonać wiele zakrętów gór Rif. Do błękitnego miasta dojedziecie przed wieczorem. Malownicze położenie oraz intensywne barwy budynków nadają temu maleńkiemu miasteczku unikatowy charakter. Utrzymana w niebieskiej tonacji architektura zachowuje świeżość oraz odstrasza owady. Tutaj znajduje się jedyny w świecie muzułmańskim ośmiokątny minaret inspirowany architekturą meczetu Torre de Oro w Sewilli. Tą magiczną miejscowość zwiedzicie również nocą .

is_112smalljpg

2 DZIEŃ - poniedziałek – 303 km (606 km)

Chefchauoen – Volubilis - Fes

Po pierwszej nocy na afrykańskim lądzie nie śpiesznie podążycie w stronę miejscowości Fes. Ponieważ tego dnia mamy do pokonania niewiele kilometrów pojedziecie dalej przez malownicze drogi gór Rif. Po drodze zatrzymacie się nad największym sztucznym zbiornikiem w Maroko. Następnie zwiedzicie leżące u podnóża Dżabal Zerhum - Volubilis. Znajdują się tutaj największe i najlepiej zachowane w Maroku i całej Północnej Afryce ruiny rzymskiego miasta z przełomu II i III w. Historyczne dziedzictwo tego miejsca zostało docenione, poprzez wpisanie go w roku 1997 na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po południu powinniście dotrzeć do duchowej stolicy Maroka czyli miejscowości Fez (Fès). Miasto to kwintesencja kraju, jego kultury i cywilizacji związanej z islamem. Tutejsza ogromna medyna, podzielona na kilka części, jest miejscem jedynym w swoim rodzaju, a porównać ją można co najwyżej ze starym miastem w Marrakeszu. W labiryncie uliczek i zaułków, pośród setek meczetów, medres, grobowców lokalnych świętych i mauzoleów przywódców religijnych, w starych rezydencjach możnych rodów, dawnych zajazdach kupieckich i w wiekowych, często zrujnowanych domach, od tysiąca lat życie toczy się nieomal w niezmienionym rytmie. Rytmów wyznacza śpiew muezina, który zwołuje wiernych pięć razy w ciągu dnia na modlitwę. Po wejściu do mediny Fezu czas cofnął się o kilkaset lat. Miasto zostało założone w VIII wieku przez władców pochodzących z dynastii Idrysydów. Najstarsza część miasta Fez el Bali zasiedlona została przez andaluzyjskich uciekinierów z mauretańskiej części Hiszpanii. To jedno z najstarszych miast, będące zarazem centrum religijnym Maroko, nazywane jest obecnie „zielonym miastem”. Zobaczyć tu można przede wszystkim medresy, czyli szkoły koraniczne oraz Muzeum Sztuki Marokańskiej Dar Batha i Stare Miasto. Z wczesnego okresu istnienia miasta pochodzi, jeden z największych w Afryce Północnej, meczet al - Karaouyine, który stanowi centrum założonego aż w 959 roku uniwersytetu. Ze znacznie późniejszego okresu, bo z XIV w., kiedy to panowali władcy z dynastii Marynidów pochodzi pałac królewski, Wielki Meczet oraz dzielnica żydowska. Stary Fez, otoczony miejskimi murami, do którego można dostać się dwunastoma bramami, z pewnością także zafascynuje wszystkich turystów bazarami uporządkowanymi według rzemieślniczych cechów, na których będą mogli kupić niesamowite pamiątki.

415smalljpg

3 DZIEŃ - wtorek - 480 km (1085 km)

Fes – Ifrane – Midelt – Er Rachidia – Tinghir

Po śniadaniu ruszycie na południe. Od teraz będzie coraz cieplej. Zapewne też będziecie mieli kontakt z tutejszymi zwierzętami. Dalej pojawią się góry Atlasu Średniego oraz dużo atrakcyjnych odcinków dróg. W zależności od warunków atmosferycznych zdecydujemy czy będzie możliwość przejechania przez góry czy będziecie musieli je ominąć od wschodu. Przed wieczorem powinniśmy dojechać do miejsca noclegu.

419smalljpg

4 DZIEŃ - środa - 413 km (1498 km)

Tinghir – wąwóz Todra – wąwóz Ziz - Merzouga

Tego dnia plan będzie bardzo uzależniony od warunków atmosferycznych. Rano ruszymy na północ. Po kilkudziesięciu kilometrach przejdziecie przez wąwóz Todra gdzie można zobaczyć jego 300 metrowe czerwone ściany. Jadąc dalej dojedziecie do najwyższego punktu motowyprawy – 2670 m.n.p.m. Tam zapewne trzeba będzie podjąć decyzję gdzie pojedziecie dalej. Czy w góry Atlasu Średniego czy raczej będziecie musieli się wrócić na południe. Mimo wszystko kierując się na wschód przejedziecie przez malowniczy wąwóz Ziz, który został utworzony przez rzekę o tej samej nazwie. Wąwóz kończy się Tunelem Legionistów – wydrążonym przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej w latach 20-tych XIX wieku. Droga wiję się wzdłuż gajów palmowych. Tego dnia krajobraz będzie się mocno zmieniał. Po południu dotrzecie do bram Sahary czyli wielkiej wydmy Erg Chebbi w miejscowości Merzouga. Zapewne kilku z nas będzie próbowało zdobyć te majestatyczne wydmy na swoich motocyklach. Wieczorem będziemy podziwiali zachód słońca nad Saharą.

is_440smalljpg

5 DZIEŃ - czwartek - 470 km (1968 km)

Merzouga – Zagora – Quarzazate

Rano udacie się na zachód. Długie proste pozwolą Wam zwiększyć prędkość. Po kilku godzinach dotrzecie do Zagory - miasto w południowo-wschodnim Maroku u podnóża góry Zagora. Mimo niewielkiej liczby zabytków w samym mieście przyjeżdża tu wielu turystów ze względu na tutejsze krajobrazy i położone w pobliżu plantacje palmowe i oazy. Krajobrazy się bardzo zmienią i poczujecie wysoką temperaturę dochodzącą do 40o C. Dalej będziecie kierowali się w stronę Antyatlasu. Przejedziecie przez kolejny przepiękny wąwóz o nazwie Draa oraz Antyatlas.Dzień zakończycie w miejscowości Quarzazate. To malowniczo położone marokańskie miasto, ulokowane pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu.

613small_1jpg

6 DZIEŃ - piątek - 200 km (2168 km)

Quarzazate – przełęcz Tizi n’ Tichka - Marrakech

Z samego rana pojedziecie zwiedzić wytwórnie filmową Atlas Studios, która powstała za sprawą wspaniałych krajobrazów. Kręcono tutaj wiele znanych w Europie i na świecie filmów m.in.: „Gladiator”, „Mumia”, „W obliczu śmierci”, „Królestwo niebieskie”, „Kundun – życie Dalaj Lamy”, „Legionista”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Star Wars”, „Kleopatra”, „Asterix i Kleopatra”, „Książę Persji”, „W sieci kłamstw” itd.  Dalej jadąc na północny-zachód kierujecie się w stronę Marrakeszu i przetniecie najwyższe pasmo gór w Afryce północno-wschodniej czyli góry Atlasu Wysokiego. Przejedziecie przez kolejną malowniczą przełęcz Tizi n’ Tichka (2260 mnpm). Po przejechaniu wielu zakrętów po południu dotrzecie do Marakeszu - czwartego co do wielkości miasta Maroka i uchodzącego za stolicę południowej części kraju. Zobaczycie także medynę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, mury miejskie, Jamaa El Fna – główny plac, targowisko, stragany na otwartej przestrzeni i meczet.

is_627smalljpg

7 DZIEŃ - sobota - 300 km (2468 km)

Marrakech - Essaouira

Rano spokojnie ruszycie na południowy-zachód. Pokręcicie jeszcze się po rubieżach Atlasu. Tego dnia wreszcie dojedziemy nad Ocean. Będziecie mieli możliwość podziwiania jego bezkresu oraz niesamowite klifowe wybrzeże. Po południu zwiedzicie miejscowość Essaouira gdzie znajduje się stary portugalski port rybacki. Miasto posiada spokojną medynę z wąskimi, przepięknymi uliczkami, a w niej niezliczona ilość sklepików z wyrobami z drzewa cedru i tui. Tam też zobaczycie cudowne wybrzeże usiane wystającym z oceanu skałami, na których gnieździ się wiele gatunków różnych ptaków. Essaouira jest bajeczna. Tu wypoczniecie zarówno na plaży jak i zwiedzając te hipsterskie miasteczko.

is_719smalljpg

8 DZIEŃ - niedziela - 270 km (2738 km)

Essaouira – Safi - El Jadida

To już będzie dzień powrotu. Ruszycie na północ, podziwiając wybrzeże usiane wysokimi klifami. Po drodze odwiedzicie także jedną z wielu plaż. Najbardziej ambitni będą mogli spróbować swoich sił na piachu. Następnie będziecie kierowali się do miejscowości El Jadida gdzie spędzicie wieczór oraz noc. Jest to niewielki portugalski port który, znalazł się na Liście UNESCO.

Jeżeli czas pozwoli przejdziecie po murach tego starego portugalskiego portu.

904small_1jpg

9 DZIEŃ - poniedziałek - 400 km (3138 km)

El Jadida – Casablanca – Rabat – Asilah

Z samego rana skierujecie się wzdłuż wybrzeża na północ. Po południu dojedziemy do miejscowości Asillah. W klimatycznym hotelu będziecie mogli zrelaksować się przed powrotem do Europy.

Wieczorem zwiedzicie również medynę gdzie zakupicie ostatnie pamiątki.

1007small_2jpg

10 DZIEŃ - wtorek - 275 km (3413 km)

Asillah – Tanger - Malaga

Tego dnia opuścicie Afrykę … Przejedziecie przez kultowy Tanger i jadąc wzdłuż wybrzeża zobaczycie stary kontynent, który jest oddalony od czarnego lądu o kilkanaście kilometrów. Po kilkudziesięciu kilometrach dojedziecie do portu Tanger Med., skąd przeprawicie się na stary ląd. Dalej to już Europa, Hiszpania, Malaga i lot następnego dnia do domu …


1102small_3jpg

* Zawarte informacje nie są ofertą w rozumieniu art 66 kodeksu cywilnego .
 
Jesteś zainteresowany ? Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza:
Jesteśmy również dostępni pod poniższym nr telefonu:Relacje z poprzednich wyjazdów: